Strona główna/Wydarzenia/Aktualności/Archetti - Bolesław Szabelski - omówienie programu
22/04 2020
#ATElier

Archetti - Bolesław Szabelski - omówienie programu

Bolesław Szabelski – Sinfonietta na smyczki i perkusję Bolesław Szabelski (1896-1979) to kompozytor, organista, pedagog, który większość swojego życia spędził i poświęcił pracy na Śląsku. Jako nestor katowickiej Uczelni muzycznej (pod nazwą Śląskiego Konserwatorium Muzycznego, potem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, a dziś Akademii Muzycznej) należał do wiodących postaci, które kształtowały kulturę muzyczną na południu Polski. W oparciu o jego wiedzę i praktykę z zakresu kontrapunktu czy gry na organach ukształtowała się główna linia nauczania tych przedmiotów w Katowicach. Jako pedagog kompozycji (sam był uczniem Romana Statkowskiego, Ludomira Różyckiego i Karola Szymanowskiego – przez niego był zresztą polecony władzom nowo kształtującej się śląskiej Uczelni) zasłynął wyjątkowym sposobem nauczania, opartym niemal o partnerstwo i niezwykłe ważenie słów, czym zjednywał uznanie całego środowiska muzycznego. Wśród jego uczniów odnajdziemy m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Edwarda Bogusławskiego, Jana Wincentego Hawla czy Ryszarda Gabrysia. Nazywany jest – wraz z Bolesławem Woytowiczem – ojcem „śląskiej szkoły kompozytorskiej”.

Sinfonietta na smyczki i perkusję powstała na zamówienie Związku Kompozytorów Polskich w 1949 roku. Jej pierwsze dwa wykonania odbyły się w Łodzi 1951 roku pod dyrekcją Bohdana Wodiczki. Tego samego roku materiały nutowe utworu zostały przekazane do Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, jednak jak dotąd samego utworu nie wydano.

Dopiero w 2018 roku Archetti wykonała ten utwór ponownie w oparciu o materiały sporządzone na podstawie kopii znajdującej się w bibliotece NOSPR dzięki uprzejmości córki kompozytora – Marii Szabelskiej-Wielińskiej oraz redakcji Macieja Tomasiewicza. Dołączone archiwalne nagranie – mimo nienajlepszej jakości dźwiękowej – jest pierwszą próbą rejestracji tego utworu w historii.

                                                                                                                                              Maciej Tomasiewicz

dogóry