Pola Nadziei

Niezwykły wieczór.

Występy „Groszków”, wspomagające działalność Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta, to u nas już tradycja – wystarczy wspomnieć choćby „Piratów”, „Alebabę i rozbójniczki” czy „Stację Marzenia”. Tym razem na naszej scenie wystąpiły nie tylko dzieci, a i to, co zobaczyliśmy, nie było zwyczajnym spektaklem. Niedzielny wieczór składał się z kilku części.

Zgromadzonych w naszej sali teatralnej widzów powitała prowadząca grupę teatralną „Groszki” Barbara Wójcik-Wiktorowicz, która wyraziła radość, że wreszcie możemy się spotkać. Następnie mikrofon powędrował w ręce pani Joanny Faron, przedstawicielki Hospicjum Homo-Homini, która przypomniała, że to już 16. edycja „Pól Nadziei”. Przybliżyła ideę samej akcji, opowiedziała także, na przykładzie prezentacji, dotyczącej roku 2019, jak wiele dzieje się w hospicjum.

Podstawową część wieczoru wypełniło czytanie performatywne „Wróbelka” Elżbiety Gorzkiej-Kmieć. Młodzi wykonawcy zostali bardzo trafnie obsadzeni, każdy z nich zindywidualizował swoją postać, dopełnienie tego, co działo się na scenie stanowiły wyświetlane na ekranie ilustracje autorstwa Barbary Wójcik-Wiktorowicz, a każda z emocji był prawdziwa. Gościnnie w roli Babci wystąpiły panie Maria Miłek i Renata Sojka ze Stowarzyszenia „Nasza Przystań” – zawarły one w tej postaci ogrom ciepła i autentyzmu. Ale to nie był jeszcze koniec tego niezwykłego wieczoru.

Zwieńczenie niedzielnego spotkania, podobnie, jak miało to miejsce w poprzednich latach, stanowiła licytacja prac, stworzonych przez młodych aktorów. Aukcję ze swadą poprowadził Kamil „Bzyku” Bzukała. Kolejne obrazy osiągały coraz wyższe ceny. Cały dochód, zarówno z licytacji, jak i z biletów-cegiełek przekazany został na rzecz jaworznickiego hospicjum.

Tekst: Tomasz Klauza

Zdjęcia: Paulina Śląska