Wystawa - Cyprian Hołownia. Inne wymiary rzeczywistości
- Wystawa: Cyprian Hołownia. Inne wymiary rzeczywistości
- Gdzie: Galeria Kameralna, Jaworzno
- Kiedy: 30.11.2023 (czwartek) godz. 18.00
Wystawa Cypriana Hołowni pozwala nam zgłębić międzywymiarowe aspekty sztuki. Sam autor pisze o „innych wymiarach rzeczywistości”. Wiele z jego dzieł, już w tytułach, sugeruje inspiracje nauką, a najczęściej odnosi się do kosmosu i energii. Rozbiera znaną nam realność widzianego świata na atomy i wtedy bada je okiem artysty. Nie musi wykorzystywać ścisłych ram fizyki, ponieważ to dzięki sztuce stawia swoje hipotezy. Ogromna ilość przemyśleń dotyczących złożoności, pozwala mu zadawać pytania i rozpoczynać poszukiwania w języku plastyki. Interesują go zachowania materii w stosunku do innej materii i w stosunku do jej braku. Jednocześnie zgłębia zagadnienia mikro i makrokosmosu. Jest badaczem, odkrywcą, naukowcem i artystą.
W pracach obecnych na wystawie w Galerii Kameralnej ATElier Kultury w Jaworznie dominujący jest aspekt kreacji abstrakcyjnej, dzięki której artysta może pokazać rzeczy niewidzialne i odwzorować formy, których wyglądu jeszcze nie znamy. Obrazy i grafiki możemy wykorzystać jako słownik, w którym znajdziemy subiektywną definicję „czwartego wymiaru”, „anihilacji” lub „implozji”.
Połączenie myśli naukowej i artystycznej zaowocowało powstaniem unikalnych kompozycji. Spójne formy zamyka w wąskiej, wysublimowanej gamie kolorystycznej. Często wprowadza elementy op-artu, żeby widzowie sami wpadli w zadumę nad rzeczami, które widzą. Silnie wyodrębnione linie, kierunki i rytmy, niczym medytacja przenoszą odbiorców w „inne wymiary rzeczywistości”.
Paulina Śląska
Cyprian Hołownia urodził się w Chrzanowie, ale od dziecka często zmieniał miejsce zamieszkania, więc trudno przypisać go do jednego miejsca. Od dłuższego czasu jego ścieżki prowadzą do Krakowa, gdzie obecnie mieszka. Sztuka była obecna w jego życiu od dziecka, rodzice Cypriana kończyli Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu, artysta od najmłodszych lat uczestniczył w różnych zajęciach plastycznych. Tworzy prace rysunkowe, malarskie oraz grafiki, obecnie często miesza techniki. Prace i kierunek twórczości prezentują szerokie pojęcie abstrakcji oraz op-artu.
Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, gdzie w 2005 r. uzyskał tytuł: Technika Ceramiki; absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z tyt. Technik Grafik w roku 2011, a w 2015 ukończył tą uczelnię z tytułem Magistra Sztuk Pięknych.
Jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów plastycznych.
Identyfikacja wizualna wystawy Sławomir Śląski