Strona główna/Archetti/Aktualności/Koncert Archetti – 13 marca Uwaga! Biletów Brak!
02/03 2022
#Archetti

Koncert Archetti – 13 marca Uwaga! Biletów Brak!

Drodzy melomani!

Zapraszamy na koncert Orkiestry Kameralnej Archetti pod batutą prof. Łukasza Błaszczyka! Już 13 marca 2022 o godz. 18.00 w sali koncertowej przy ul. Mickiewicza 2 w Jaworznie odbędzie się kolejny koncert Archetti, podczas którego zabrzmią dwie niezwykłe kompozycje na orkiestrę kameralną i dwa utwory z udziałem solisty – znakomitego gitarzysty Marka Nosala. Bilety na koncert są dostępne w ATElier Kultury przy ul. A. Mickiewicza 2  w Jaworznie oraz na KupBilecik.pl. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym programem koncertu:

Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento F-Dur, KV 138

Twórczość Mozarta związana była głównie z Wiedniem, a razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych twórców w dotychczasowej historii muzyki. Napisane przez niespełna szesnastoletniego kompozytora czteroczęściowe Divertimento F-Dur utrzymane jest w pogodnym nastroju, który momentami przechodzi w skrajną nawet wesołość. Uwagę zwraca także śpiewna linia pierwszych skrzypiec w częściach Allegro i Andante. W kompozycji przejawia się swoboda, z jaką Mozartowi zawsze przychodziło tworzenie utworów na małe grupy instrumentów. Utwór skrzy się dowcipem i zachwyca wyrafinowaniem, w żadnej mierze nie odsłaniając artystycznych rozterek młodego twórcy, który wyszedłszy z etapu „cudownego dziecka”, musiał starać się w tym czasie o ugruntowanie swojej pozycji jako dojrzałego kompozytora.

Marek Pasieczny – Koncert na gitarę i orkiestrę

“Niezwykle utalentowany kompozytor (…) nadzieja dla polskiego repertuaru gitary klasycznej” – tak o Marku Pasiecznym wypowiedział się Krzysztof Penderecki. Pasieczny kształcił się zarówno jako gitarzysta jak i kompozytor. Posiada trzy tytuły magistra sztuki z uczelni: Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow, Wielka Brytania oraz Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego, Wrocław. W 2010 roku rozpoczął doktorat w Australii na Central Queensland University oraz The Sydney University Conservatorium of Music. Jako kompozytor i gitarzysta pojawia się regularnie na festiwalach całego świata. Premiery jego utworów miały miejsce w największych salach koncertowych na świecie m. in. m.in.: Carnegie Hall (Nowy York), Royal Albert Hall (Londyn).

Máximo Diego Pujol – Palermo

Máximo Diego Pujol urodził się 7 grudnia 1957 roku w Buenos Aires. Jego muzyczna historia zaczęła się, gdy odkrył gitarę w szafie w domu swoich rodziców na cichych przedmieściach Villa Pueyrredon w Buenos Aires. Było to prawie nieuniknione w miejscu, w którym tango nieustannie unosiło się w powietrzu. Gitara była pamiątką młodzieńczej kariery jego ojca jako profesjonalnego śpiewaka tanga, zajęciem, którym nadal zachwycał swoich bliskich i pacjentów w swojej gabinecie stomatologicznym. Máximo ukończył Konserwatorium im. Juan José Castro, podejmował studia instrumentalne u Gaspara Navarro, Alfredo Vincente, Gascona i Horacio Ceballosa, Abela Carlevaro, Liliany Ardissone i Miguela Angela Girolleta. Studiował także harmonię i kompozycję pod kierunkiem Leónidasa Arnedo oraz brał udział w kursach mistrzowskich i seminariach. Był wielokrotnie nagradzany na konkursach, a w 1989 otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Argentyńskich jako „Najlepszy kompozytor muzyki klasycznej”. Jego dzieła są wykonywane i nagrywane na całym świecie oraz studiowane na kursach mistrzowskich i konferencjach na najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwalach poświęconych gitarze.

Mieczysław Karłowicz – Serenada op. 2

Mieczysław Karłowicz – przedstawiciel nurtu nazywanego „Młoda Polską” w muzyce, wybitna postać kompozytorska przełomu XIX i XX w. Urodził się 11 grudnia 1876 r. w Wiszniewie na Litwie jako czwarte, najmłodsze dziecko polskiego etnologa Jana Karłowicza oraz Ireny z Sulistrowskich. Mieczysław Karłowicz był nie tylko wybitnym kompozytorem, ale także znakomitym taternikiem, pionierem narciarstwa, fotografikiem i publicystą. Zmarł tragicznie 8 lutego 1909 r. zasypany lawiną śnieżną w Tatrach podczas samotnej wycieczki górskiej. Miał wtedy 32 lata. Orkiestra Archetti wykona jego Serenadę na smyczki op. 2. Chociaż badacz twórczości Mieczysława Karłowicza, Alistair Wightman, nazywa młodzieńczą kompozycję utworem mało charakterystycznym dla późniejszego stylu kompozytora, pełnym „wyświechtanych zwrotów”, nie sposób odmówić jej wdzięku. Ciesząca się wielką popularnością wśród orkiestr smyczkowych Serenada op. 2 swoje prawykonanie miała 15 kwietnia 1897 roku w Berlinie. Wykonała ją wówczas Berliner Philharmonisches Orchester pod dyrekcją H. Urbana. Utwór składa się z czterech części – Marsz, Romans, Walc, Finał.

Marek Nosal – muzyk, gitarzysta, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Aliny Gruszki (dyplom z wyróżnieniem w 1993). W roku 2006 uzyskał stopień doktora, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów gitarowych: w Zamościu (1988), Warszawie  (1989), Krakowie (1990) i Tychach (1990). Zdobył również II nagrodę na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozycji na Gitarę Klasyczną  za utwór Recytatyw i Aria (2001).

Jako solista i kameralista oraz w koncertach z orkiestrą występował w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Grecja, Portugalia,  Hiszpania). Koncertował m.in. z orkiestrami Filharmonii: Śląskiej, Lubelskiej, Częstochowskiej, Olsztyńskiej, NOSPR, orkiestrami kameralnymi: Aukso, Śląską, Camerata Impuls, Archetti oraz z Kwartetem Śląskim. Dokonał prawykonań utworów polskich kompozytorów (w tym  trzech koncertów na gitarę i orkiestrę: Edwarda Bogusławskiego, Aleksandra Lasonia i Aleksandra Nowaka) oraz nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych (m.in. J.S.Bach, A.Piazzolla, polska muzyka współczesna). Jest autorem wydanej w 2013 publikacji „Twórczość kompozytorów polskich na gitarę solo po 1945 roku. Zagadnienia artystyczno – wykonawcze na wybranych przykładach”, złożonej z książki i płyty CD zawierającej premierowe nagrania kompozycji R.Haubenstocka-Ramatiego, J.E.Jurkowskiego, A.Krzanowskiego, P.Mossa, W.Szalonka i M.Nosala. W roku 2018 wydał płytę „In modo polonico” z utworami A.Tansmana, J.N.Bobrowicza i S.Mrońskiego.

Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego oraz dziekanem Wydziału Instrumentalnego tej uczelni. Jego uczniowie i studenci wielokrotnie zdobywali laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Często wyróżniany za osiągnięcia pedagogiczne, zapraszany do uczestnictwa w pracach jury konkursów gitarowych oraz do prowadzenia warsztatów i lekcji mistrzowskich. Został uhonorowany m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Nagrodą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” w Tychach.

Marek Nosal gra na gitarach: Petr Matoušek, Karl-Heinz Roemmich, Leszek Gajdzik, Godin. Używa strun D’Addario.

Dr hab. Łukasz Błaszczyk, prof. AM – laureat i zdobywca wielu nagród pozaregulaminowych na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1996 roku. Wybitny polski skrzypek, solista, kameralista, pedagog. Kształcił się u znakomitych pedagogów, m.in. u Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona, Aleksandra Kramarova, Mariny Jaszwili. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Jest zdobywcą licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszym momentem w karierze Łukasza Błaszczyka były nagrody na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Dzięki tym sukcesom koncertuje jako solista i kameralista na całym świecie kładąc szczególny nacisk na popularyzowanie muzyki polskiej. Między innymi za tak bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi.

W roku 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournée Krystiana Zimermana jako jeden z koncertmistrzów „Polish Festival Orchestra”, występując w najsłynniejszych salach koncertowych w Europie i USA. W latach 2005 – 2015 był koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Łukasz Błaszczyk jest założycielem oraz szefem artystycznym Orkiestry Smyczkowej „PRIMUZ”, z którą koncertuje na licznych festiwalach i koncertach w Polsce i za granicą. Prowadzi bardzo intensywną działalność jako juror konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, a także jako pedagog na licznych kursach i warsztatach skrzypcowych. Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych. Studenci i absolwenci Łukasza Błaszczyka wielokrotnie zdobywali główne nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach, zarówno skrzypcowych, jak i kameralnych.

Bilety na koncert są dostępne w ATElier Kultury przy ul. A. Mickiewicza 2 w Jaworznie oraz na KupBilecik.pl.  

dogóry