Strona główna/Archetti/Aktualności/Drodzy melomani, szanowna publiczności Orkiestry (..)
04/12 2020
#Archetti

Drodzy melomani, szanowna publiczności Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna Archetti!

Nasz letni projekt „KwrantGranie z Archetti” cieszył się dużą popularnością wśród słuchaczy, zarówno mieszkańców Jaworzna oraz innych miejscowości, a także poza granicami naszego kraju, za co ogromnie dziękujemy. Cieszymy się, że kontakt z muzyką i kulturą jest dla Państwa tak samo ważny jak dla nas artystów. Mierząc się z kolejnymi ograniczeniami spowodowanymi pandemią, w dobie zamkniętych instytucji kulturalnych i braku możliwości zaproszenia publiczności na koncert do naszej siedziby postanowiliśmy ponownie zagościć w Państwa domach. W grudniu przygotowujemy  wyjątkową formę spotkania. Planowany na ten miesiąc repertuar koncertowy zarejestrujemy w naszej siedzibie i umieścimy na stronie internetowej orkiestry oraz kanale YouTube. Szczegóły dotyczące terminarza publikacji będą prezentowane na naszym Facebooku.

Na przedświąteczny koncert przygotowaliśmy repertuar wpisujący się w ten radosny czas oczekiwania. W programie koncertu znajdzie się Suita na smyczki Johna Ruttera, III Koncert Brandenburski Jana Sebastiana Bacha, Concerto Grossa na Boże Narodzenie Arcangelo Corellego, Zima Antonio Vivaldiego oraz wybrane specjalnie dla Państwa najpiękniejsze polskie kolędy. Wykonawcą partii solowej Zimy Antonio Vivaldiego będzie Natalia Szymczyk – laureatka I miejsca na II Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka „Archetti”. Kolędy wykona dla Państwa Helena Czech, która w organizowanym przez naszą instytucję Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek "Hej kolęda, kolęda" zdobyła I miejsce. Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti wystąpi pod batutą Joachima Kołpanowicza.

Arcangelo Corelli (ur. 17 lutego 1653 r. - zm. 8 stycznia 1713 r. W Rzymie), włoski skrzypek i kompozytor uznawany za twórcę concerto grosso, popularnego gatunku muzycznego epoki baroku. Budowa concerto grosso zakłada istnienie dwóch przeciwstawnych grup instrumentalnych: tzw. concertino - grupa instrumentów solowych, oraz tzw. ripieni – orkiestra. Będziecie zatem Państwo świadkami swoistego współzawodniczenia głosów solowych i grupy zespołu członków orkiestry. Archetti wykona Concerto Grosso na Boże Narodzenie, którego świąteczny charakter i nastrój pragniemy wprowadzić do Państwa domów. Koncert Corellego przeznaczony jest na zespół składający się z dwojga skrzypiec koncertujących i wiolonczeli, smyczków ripieno i continuo.

Kolejnym punktem programu będą Koncerty Brandenburskie Jana Sebastian Bacha. Koncerty te również reprezentują popularny gatunek muzyczny concerto grosso i są jednymi z najpopularniejszych dzieł Jana Sebastiana Bacha. Kolejne pokolenia słuchaczy podziwiają w nich kunszt kompozytorski, jak również ich niezrównaną różnorodność i bogactwo inwencji. Powstawały w latach 1711–1720, a w 1721 r. zostały dedykowane Christianowi Ludwigowi, margrabiemu brandenburskiemu i młodszemu bratu króla Prus Fryderyka I. W wykonaniu Archetti usłyszymy III Koncert Brandenburski.

Cztery pory roku to grupa czterech koncertów skrzypcowych włoskiego kompozytora Antonio Vivaldiego, z których każdy nadaje muzyczny wyraz porze roku. Zostały napisane ok. 1720 r. i są przykładem formy koncertu solowego gdzie współzawodniczy ze sobą jeden solista i orkiestra (w przeciwieństwie do grup solistów w concerto grosso). Niezwykłe jak na tamte czasy było opublikowanie przez Vivaldiego Czterech Pór Roku z towarzyszącymi im wierszami, które wyjaśniały treści opisujące pory roku, jakie jego muzyka miała przywoływać. Wykonawcą partii solowej Zimy będzie Natalia Szymczyk – laureatka I miejsca na II Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka „Archetti”.

Ostatnim utworem, do którego wysłuchania zapraszamy jest Suita na smyczki Johna Ruttera (ur. 24 września 1945 r. W Londynie, Anglia), angielskiego kompozytora znanego przede wszystkim ze swoich sakralnych dzieł chóralnych oraz z założenia i długiej współpracy z grupą chóralną Cambridge Singers. Wśród jego utworów zdecydowaną większość stanowią utwory chóralne sakralne, zwłaszcza kolędy. W ramach tego gatunku stworzył dziesiątki nowych opracowań istniejących kolęd i napisał wiele oryginalnych kolęd, niektóre na zlecenie brytyjskiej telewizji BBC. W Suicie na smyczki każda z jej czterech części opatrzona jest tytułem odnoszącym się do konkretnej pieśni lub pastorałki.

Na zakończenie koncertu zaprosimy Państwa do wysłuchania wybranych specjalnie na ten wieczór kolęd w nowych, pełnych energii i często zaskakujących muzycznych aranżacjach na orkiestrę smyczkową i głos. Zachęcamy do wspólnego kolędowania.

dogóry